Ivan a Lída Škábovi

V Letkově dne 23.8.2010

Nápad postavit nový dům v nás uzrál v době kdy nám dospěly děti a bylo potřeba je  osamostatnit. Vzhledem k tomu, že dům ve kterém jsme do té doby bydleli byl pro dva zbytečně veliký, rozhodli jsme se trochu netradičně, že odejdeme my a dětem ponecháme zatím původní dům, něž se vyjasní jejich vlastní představy o bydlení.

Zadání bylo zdánlivě jednoduché – najít vhodný pozemek na okraji Plzně.  Moje představa  byla, že by to mělo být blízko lesa, manželka zase chtěla výhled do kraje. Velikost pozemku pro nás nebyla v této fázi moc důležitá. O domu jsme měli také celkem jasnou představu, žádné schody, které by mohly být ve stáří překážkou a přímé propojení obytného prostoru se zahradou, které nám v původním domu chybělo.

V této době začala mnoho měsíců trvající anabáze okružních jízd okolo Plzně, hodin strávených hledáním na internetu a telefonováním. Vzdálenost od Plzně se postupně zvětšovala ale uspokojivý výsledek se nedostavoval. Vyhlédnutému pozemku vždycky něco chybělo například použitelné příjezdová cesta, dostupnost některé z energií a vytoužený  les, nebo výhled. Pokud se většina těchto věcí vyskytovala, tak v těsném okolí pozemku vyrůstaly domy podivuhodných tvarů a barev, které se sotva se vešly na pozemek.

Do parametrů tak vstoupila i dostatečná velikost pozemku, která jediná mohla zajistit rozumný odstup od okolních domů a rozhodnutí, že na pozemku nelze šetřit, to raději uspořit něco na samotném domu.

Když jsme podle našich kritérií vyhodnotili desítky nabízených variant vyšla nám jednoznačně lokalita v Letkově – Podlesí, kde bylo v té době ještě několik pozemků volných. V porovnání s ostatními lokalitami nás zaujala dokončená infrastruktura a oslovil nás zejména architektonický záměr investora a jeho důslednost se kterou prosadil dodržení jednotného tvaru domů, plotů, komunikací a značná velkorysost ve velikosti a řešení společných komunikačních prostor a jejich osázení zelení. Získali jsme pocit, že investorovi záleželo zejména na prostředí a spokojenosti budoucích obyvatel. Celá lokalita tak výrazně převyšovala svoji kvalitou všechna ostatní navštívená místa, která spíše ukazovala na záměr získat co nejvyšší výnos bez ohledu na výsledek.

Výhodou této lokality byla rovněž malá vzdálenost od Plzně a pro nás to byla i malá vzdálenost do místa našeho pracoviště, vše dostupné do 10 minut jízdy autem. Vybírali jsme dlouze ze čtyř nabízených pozemků, nakonec zvítězila manželka s tím výhledem do kraje.

Kromě toho jsme převzali i regulativ, který bylo nutno při projektování a stavbě dodržet. Tento regulativ nás nakonec přiměl zásadně změnit náš prvotní návrh domu a trochu nás svazoval v našich nápadech, ale rozhodně nelitujeme!! Konečný výsledek (pokud nestavíte někde na samotě) je totiž značně ovlivněn svým okolím, v tomto případě zejména okolními stavbami. Předepsaná jednotnost základní hmoty a tvaru domů, omezení maximální velikosti zastavěné plochy ve vztahu k pozemku, zachování dostatečných odstupů a jednotného oplocení udělalo z této lokality společně s těsnou blízkostí lesa prostředí pro kvalitní a klidné bydlení, které si nelze nezamilovat. Po téměř třech letech bydleni se náš názor nemění a rozhodnutí koupit pozemek v této lokalitě považujeme stále za jedno z nejlepších.

Ivan a Lída Škábovi

P.S. Starší syn si mezitím ujasnil své představy o bydlení a rozhodl se koupit pozemek na stavbu domu. Ani moc nezaváhal a koupil si pozemek v Letkově – Podlesí a to i přesto, že se jedná o pozemek v těsné blízkosti svých rodičů a to by měla být ta nejlepší reference.

Škábovi

 
 

Prohlédněte si další weby RK PUBEC: